Nasz organizm poddawany jest różnym obciążeniom, które mogą wynikać z naszych zaniedbań. Efektem tego są różne schorzenia i dolegliwości. Niektóre z nich początkowo w ogóle nie dają oznak, ale gdy już zaznaczą swoją obecność, ich zwalczenie wymaga radykalnych rozwiązań. Objawy innych można skojarzyć praktycznie od razu po ich wystąpieniu.

Czynniki determinujące schorzenia systemu urologicznego

 

Tak jest właśnie z chorobami układu moczowego. Niektóre można zdiagnozować niemal od razu po ich wystąpieniu. Inne rozwijają się dłużej.

Podatność na schorzenia układu moczowego zależy od wielu czynników. Jedną z nich jest płeć. Kobiety zwykle częściej cierpią z powodu tych dolegliwości, gdyż mają krótszą cewkę moczową. To sprawia, że bariera oddzielająca środowisko wewnętrzne od zewnętrznego jest mniejsza niż u panów.

Jednym z czynników jest także wiek. Najwięcej zachorowań notuje się u noworodków i niemowlaków. Zdiagnozowanie choroby jest w tym przypadku trudne, ponieważ dzieci w tym wieku nie potrafią mówić ani podać rodzaju dolegliwości. Schorzenie przebiega bezobjawowo albo daje nieswoiste symptomy typu biegunka, wymioty, stan podgorączkowy, gorszy apetyt. Sprawa staje się jasna dopiero w momencie zaobserwowania przez rodziców zmian w ilości i barwie moczu.

Niekiedy choroby układu moczowego, o których można poczytać na stronie http://lekarstwadladzieci.pl/choroby-ukladu-moczowego, są efektem budowy anatomicznej. Wrodzony defekt błony śluzowej pęcherza staje się przyczyną jego stanów zapalnych. Inna wada może odpowiadać za cofanie się moczu albo brak możliwości całkowitego opróżnienia pęcherza. Ma to decydujące znaczenie, gdyż zbyt długie zaleganie moczu w układzie urologicznym także prowadzi do jego chorób.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak skutecznie dbać o zdrowie?

Nikt nie lubi, gdy coś mu dolega. Z chorobami można walczyć, ale powodzenie taj batalii zależy od wielu czynników. Niektóre...

Zamknij